Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
PDOT Kościół Świętej Trójcy w Działyniu - OP58C2
Projekt Działyń oczami turysty.
Eigenaar: patryk97
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 104 meter NAP
 Provincie: Polen > kujawsko-pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 20-09-2012
Gemaakt op: 01-09-2012
Gepubliceerd op: 14-09-2012
Laatste verandering: 14-09-2012
15x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
14 x Bekeken
12 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 Pierwszą świątynią jaka istniała w Działyniu była świątynia drewniana. Służyła ona parafianom do połowy XVI wieku, po czym nieremontowana uległa zniszczeniu. W 1582/83 r. Michał Działyński funduje nowy kościół. Jego budowę zakończono w 1609 roku. W 1897 roku konsekrowano go po gruntownym odnowieniu. Kościół p.w. Św. Trójcy jest zbudowany w stylu barokowym. Jest on murowany z cegły, pierwotnie nietynkowany.
Nad wejściem do kościoła widzimy piaskowcowy kartusz z pierwszej połowy XVII w. z herbem Działyńskich - Ogończyk, który został tu przeniesiony w XIX  w. z rozebranego pałacu. Nad nawą wschodnią i kaplicą znajdują się ośmioboczne wieżyczki z latarniami i baniastymi zwieńczeniami, które są obite blachą i pochodzą z XVIII w.  Co ciekawe kościół posiada dwie wieże, które są wysunięte ryzalitowo z elewacji bocznych kościoła także z ośmiobocznymi latarniami i baniastymi hełmami, które są kryte blachą. Na wieżach znajdują się krzyże z pozłacanej blachy. Na jednej z wież, a dokładniej na wieży południowej znajduje się tarcza zegarowa z cyframi minuskułowymi o charakterze gotyckim, która pochodzi z ok. 1600 roku. W wieżach niewielkie okna i blendy ostrołukowe. Na facjacie kościoła stoi statua Matki Boskiej. Została ona wykonana z piaskowca.

Kościół p. w. Świętej Trójcy jest jednonawowy, z półkoliście zamkniętym prezbiterium oraz  kaplicą od południa. W podziemiach świątyni znajduje się krypta. 
 
Wystrój świątyni jest renesansowy z pocz. XVII w. We wnętrzu kościoła znajdują się m. in.: 

- obrazy barokowe z XVII i XVIII.,
- dwa krucyfiksy barokowe z XVIII w., z nich jeden procesyjny,
- monstrancja barokowa z 1723.

Napis na stopie informuje o fundacji przez Działyńskich. Wykonana ona została przez złotnika toruńskiego Jakuba Weintraubena. Na czterolistnej stopie trybowane są przedstawienia Trójcy Św., Michała Archanioła, śś. Piotra, Judy Tadeusza i Wawrzyńca oraz herb Ogończyk. Gloria opleciona jest winoroślą z figurkami N. P. Marii oraz dwóch aniołków unoszących koronę.
- ołtarz główny, który jest późnorenesansowy i pochodzi z 1601r. Naddatki, bramki i zwieńczenie barokowe jest z końca XVII wieku. W polu środkowym ołtarza znajduje się barokowy krucyfiks z przełomu XVII/XVIII wieku, a na zasuwie obraz koronacji Najświętszej Panny Marii, również barokowy, przemalowany. Po bokach ołtarza znajdują się rzeźby śś. Piotra i Pawła, a na cokołach kolumn płaskorzeźbami śś. Stanisława biskupa i Wojciecha, a w zwieńczeniu grupy aniołów adorują napis ''Jehowa''.
- dwa późnobarokowe ołtarze pochodzące z początku XVIII wieku. W lewym ołtarzu znajdują się rzeźby śś. Jakuba Starszego i Rocha oraz ze współczesnymi mu obrazami św. Hieronima pokutującego, znajdującego się w polu środkowym i św. Antoniego Pustelnika w zwieńczeniu. Natomiast w prawym ołtarzu znajdują się rzeźby śś. Antoniego z Dzieciątkiem i Kazimierza Królewicza oraz współczesnymi ołtarzowi obrazami św. Stanisława biskupa w polu środkowym i św. Stanisława Kostki w zwieńczeniu.

- ołtarz późnobarokowy znajdujący się w kaplicy z  początków XVIII w., z rzeźbami śś. Stanisława biskupa i Wojciecha. W  polu  środkowym ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z  XVII wieku, malowany na desce, w srebrnych sukienkach i ramie z suchego akantu z postaciami puttów z początku XVIII wieku, z herbami Ogończyk i Godziemba.

 - renesansowa ambona, która znajdująca się po lewej stronie ołtarza, pochodząca z około 1601 roku, z parapetem schodów z początku XVIII wieku. Na korpusie ambony widzimy rzeźby Chrystusa Błogosławiącego i czterech ewangelistów, a na baldachimie Chrystusa Dobrego Pasterza.

- chrzcielnica, która znajduje się po prawej stronie ołtarza głównego, została przekształcona z dawnego tabernakulum. Wykonana jest w stylu renesansowym. Chrzcielnica pochodzi z 1601 roku. Jest ona pięcioboczna, z płaskorzeźbionymi scenami Ostatniej Wieczerzy i trzech uczt ze Starego i Nowego Testamentu na cokole oraz rzeźbami Ojców Kościoła i nieoznaczonego biskupa w niszach muszlowych oraz anioła na kopulastym zwieńczeniu.

Jeśli chodzi o miejsce pochówku zmarłych to pierwszy cmentarz przykościelny powstał i współistniał wraz z kościołem parafialnym. Obecny parkan został pomurowany w 1875 roku. Wykonano go z cegły. Dziś cmentarza przykościelnego już nie ma. Zachowały się tylko dwie płyty nagrobne właścicieli Działynia w latach 1844 ? 1881. Na jednej płycie widnieje napis: Juliusz Alojzy Dziewanowski ( 12 IV 1780 ? 10 VIII 1854 ) i Wiktoria z Rafałowiczów Dziewanowska ur. 4 VIII 1789 ? 28 XII 1869. Na drugiej płycie znajduje się pojedyncza inskrypcja: Włodzimierz Dziewanowski ur. 20 II 1839 R. ? 23 IX 1875 r., Dominik Dziewanowski 5 VIII 1811 r. ? 8 VI 1880 r.
Dopiero w drugiej połowie XIX w. zdecydowano się na urządzenie cmentarza grzebalnego z dala od kościoła. Cmentarz ten, wybudowany na niewielkim wzniesieniu w stronę Wielgiego, w długim okresie był nieczynny. W parafii Działyń znajduje się drugi cmentarz w stronę Rembiochy. Jest on odległy od kościoła o 500 metrów. Najstarsze nagrobki na tym cmentarzu pochodzą z lat 1909 ? 1912.

Kesz wchodzi w skład projektu Działyń oczami turysty w środku literka do finałowej skrzynki.

 

Miłego szukania!!!

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 15x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs