Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Duży kościół - OP58A7
Owner: geo-rge
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 114 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 31-08-2012
Date created: 31-08-2012
Date published: 31-08-2012
Last modification: 13-04-2016
9x Found
0x Not found
3 notes
watchers 2 watchers
62 visitors
6 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: Kubash, Mi-Mi
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Take special equipment  Compass  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Nie kościół Matki Bożej Pocieszenia, nie kościół Farny, ale po prostu - Duży kościół. Tak mieszkańcy mówią na największy i najmłodszy wśród zabytkowych kościołów Żyrardowa. Jest największy nie tylko w sensie rozmiaru, ale też ze względu na wartość zabytkową. Zbudowany w 1903r, choć miejsce na jego budowę zostało zarezerwowane dużo wcześniej - podczas „wymyślania” układu miasta. Jest jedną z trzech kopii kościoła św. Floriana w Warszawie zaprojektowanego przez Józefa Piusa Dziekońskiego. Kto choć trochę interesuje się architekturą sakralną, z pewnością kojarzy to nazwisko, bo jest ono związane z budową około 50 kościołów i innymi pomniejszymi formami jak: kaplicą Scheiblera w Łodzi czy cokołem pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie – no, ale to już jest temat na zupełnie innego kesza. Najczęściej przytaczanym faktem z czasu budowy świątyni jest ustawianie się robotników w łańcuch od cegielni w Radziejowicach  do placu budowy (ok.  11km) i dostarczanie cegieł podając je z rąk do rąk. Rzeczywiście tak było. Ale nie można myśleć, że był to powszechny sposób transportu, ani że działo się tak przez cały czas trwania budowy. Trzeba pamiętać, że ludzie robili to po dwunastu (i więcej) godzinach ciężkiej pracy. Samo rozwiezienie furmankami tylu ludzi na dystansie 11 km też zajmowało czas, więc taki transport cegieł nie mógł być wydajny. Była to raczej manifestacja poparcia i zaangażowania mieszkańców w budowę kościoła i mówi się, że takie zdarzenia mogły mieć miejsce dwa może trzy razy. Przy okazji tej historii można od przewodników usłyszeć, że kiedy na budowę „szły” cegły, to do Radziejowic majstrowie tym samym sposobem „wysyłali” kartki z zamówieniami, jakie cegły mają być dostarczane. Dlatego, co dowcipniejsi przewodnicy mówią, że to właśnie w Żyrardowie swoje początki miał internet Wink
Historia kościoła jest opisana na stronie internetowej parafii:

http://www.mbpocieszenia.zyrardow.pl/index.php?strona=historia-parafii
dlatego, nie będę się tu jej powtarzał.


Prócz pobożnego nawiedzenia kościoła, warto też zwrócić uwagę na jego wystrój. I tego właśnie dotyczy quiz. Trzeba trochę jak Robert Langdon poszperać w materiałach o symbolice religijnej, a trochę jak Sokole Oko wypatrzeć potrzebne informacje. Odpowiedzi na poniższe pytania zapisz jedna za drugą (bez odstępów). Otrzymasz w ten sposób ciąg 59 liter, który w połączeniu z podanymi na końcu liczbami, wskaże Ci miejsce ukrycia kesza. Pudełko jest w miejscu przez cały czas ogólnie dostępnym. Ale kościół jest otwierany tylko, kiedy są msze (niestety po tym jak nawet podczas mszy pogrzebowych zaczęły w ginąć żarówki energooszczędne, zaczęto kościół zamykać). Aktualny porządek nabożeństw znajdziesz na stronie internetowej parafii. UWAGA – inny jest porządek mszy w wakacje, a inny w pozostałe miesiące.  W soboty są dodatkowe msze przy okazji ślubów (najwięcej  jest oczywiście w miesiącach z literą „r” w nazwie:D) – ich plan możesz sprawdzić w linku:
 http://www.mbpocieszenia.zyrardow.pl/index.php?strona=intencje-mszalne

Z wyposażenia dodatkowego może przydać się kompas, a w zadaniu czwartym – jeśli ktoś ma naprawdę słaby wzrok – aparacik z zoomem.
Ponieważ będziesz w samym centrum miasta, gdzie cały czas ktoś przechodzi, siedzi na ławce, czeka w samochodzie albo po prostu idzie się pomodlić, zachowaj, proszę NAJWYŻSZĄ CZUJNOŚĆ przy podejmowaniu skrzynki. Bardzo przyda się plecak i aparat fotograficzny.  W skrzyneczce są trzy certyfikaty (ważne do końca roku), monety (przydadzą się na tacę ;), smycz, parę pomniejszych rzeczy i zadanie bonusowe dla dociekliwych Laughing (ale raczej dla przyjezdnych, bo miejscowi to wiedzą). Kesz rozmiaru między mikro a mały. Podane w opisie współrzędne nie wskazują na kesza, ale doprowadzą Cię przed kościół.

A oto pytania:
1. To jedna ze świec, które po raz pierwszy zostały zapalone 11 października 1903r. Jak nazywa się taka świeca?

Świeca


2. Z tego, co mówi niezweryfikowana wiadomość, pierwszy ołtarz został zamówiony we Francji, ale nie dotarł, bo wiozący go statek zatoną w cieśninach duńskich.  Na jego miejsce zrobiono tymczasowy, który zdaje się, spoczywa rozłożony na strychu – to mówi druga niezweryfikowana informacja.  Jeśli wierzyć tym „legendom” obecny ołtarz jest trzecim i jego dotyczy to pytanie. Jakim szczegółem różni się poniższe zdjęcie od prawdziwego ołtarza? Brakuje jednego elementu – zapisz go w mianowniku liczby pojedynczej. Nie chodzi tu o wystrój: kwiaty, lichtarze itp. ale o stały element.

Obrazek jest tu:  ołtarz


3. Wśród wielu rzeźb ołtarza znajdują się i te dwie pokazujące dostojników kościelnych. Zapisz nazwę tej godności/stanowiska, która jest krótsza.

Dostojnicy

4. W głównej nawie poszukaj greckich liter ‘chi’ i ‘rho’ (raczej wysoko) i zapisz najdłuższe, pobliskie słowo.

5. Skoro już jesteś w nawie głównej, poszukaj ławki, która ma swojego „właściciela”.  Zapisz jego imię.

6. Jeśli patrzysz na ten witraż, to stoisz twarzą w kierunku mniej więcej: NE, SE, SW czy NW? Przepraszam, że to tylko mały kawałek, ale cały się  ... nie zmieścił Wink

Witraż

7. Ile jest postaci dzieci na wszystkich stacjach drogi krzyżowej?  Nie chodzi tu o żadną przenośnię – po prostu ile jest postaci mających na oko mniej niż 12-13 lat? Zapisz liczebnik.

8. Na filarach pod chórem znajdź tablicę upamiętniającą „inicjatora i kierownika” – zapisz nazwisko.

19 25 31 21 13 36 44 15 ? 47 12 43 49 ? 37 46 34 3 22 10 32 15 21 55 5 52 2 32 59 56

Jak widzisz, brakuje dwóch liter, ale poradzisz sobie.
Powodzenia!

https://opencaching.pl/images/uploads/8B1D5C23-D8E5-1901-CBBA-36B2112FE0D5.jpgWitraż
Log entries: Found 9x Not found 0x Note 3x All entries