Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kirkut w Schermeisel - OP571B
Cmentarz Żydowski w Trzemesznie Lubuskim
Owner: KST
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 147 m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-08-2012
Date created: 16-08-2012
Date published: 16-08-2012
Last modification: 16-08-2012
39x Found
2x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
76 visitors
25 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Historia:

Niewiele wiemy o historii Żydów w Trzemesznie Lubuskim. W 1840 roku mieszkało tu 231 wyznawców judaizmu. Gmina wyznaniowa utrzymywała synagogę i cmentarz. Podobnie jak w innych miastach, od drugiej połowy XIX wieku dał się zauważyć wyraźny spadek ludności żydowskiej, spowodowany zapewne emigracją do Ameryki. W 1858 roku w Trzemesznie żyło 180 Żydów, w 1910 roku - już tylko dwudziestu czterech. Jak podaje The Encyclopedia of Jewish Life Before and During the Holocaust, można zakładać, że ci Żydzi, którzy nie uciekli z Trzemeszna do bardziej bezpiecznych krajów, zostali deportowani przez nazistów na wschód i następnie zgładzeni. Do października 1942 na terenie Trzemeszna przebywała tylko jedna osoba pochodzenia żydowskiego.

Cmentarz został założony w pierwszej połowie XVIII w. Jest położony około 0,5 kilometra na południe od wsi, przy drodze na poligon wojskowy. Z cmentarza korzystali Żydzi z Lubniewic i Glisna. Podczas II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców.

Na powierzchni 0,4 ha zachowało się kilkadziesiąt nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1786 r. Macewy wykonano z granitu i piaskowca. Zachowały się rzeźbione dekoracje oraz inskrypcje nagrobne w języku hebrajskim i niemieckim. Teren ogrodzony jest murem z niezamykaną bramą. W maju 2010r. duża część roślinności na cmentarzu została wycięta, było to prawdopodobnie pierwsze gruntowne sprzątanie na tym cmentarzu po II wojnie światowej.

W 1823 roku wzniesiono z cegły i kamienia synagogę dla licznych przedstawicieli gminy żydowskiej. Obiekt ten w latach II wojny światowej zamieniony został na spichlerz, a po 1945 roku na świetlicę. Obecnie w miejscu synagogi stoi kamień postawiony w 2010 r. by upamiętnić społeczność żydowską.

Źródło:

http://www.kirkuty.xip.pl/trzemeszno.htm

O keszu:

Mały pojemnik ukryty został w murze cmentarza po jego ZEWNĘTRZNEJ STRONIE - nie trzeba wchodzić na teren cmentarza! Współrzędne prowadzą do tablicy przy drodze informującej o istnieniu nekropolii. Po zagłębieniu się w las należy odnaleźć mur biegnący równolegle do drogi a następnie iść wzdłóż niego w prawo aż do narożnika. Tam należy szukać. Bardzo istotne jest solidne zamaskowanie kesza po podjęciu!

Uwaga: W dniu zakładania kesza tablica informacyjna znajdowała się za krzakami, lepiej jej nie przegapić bo kilkadziesiąt metrów dalej zaczyna się teren poligonu wojskowego. Dla pewności i bezpieczeństwa oznaczyłem miejsce waypointem.

Kolejny waypoint prowadzi do kamienia-pomnika wskazującego miejsce w którym dawniej stała synagoga.

Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Kamień / dawniej Synagoga
Interesting place --- Wejście do Zony
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Napis weź do serca
Log entries: Found 39x Not found 2x Note 1x All entries