Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ringstand 58C - OP571A
Powojenne schrony na terenie Proszowic
Owner: MatiDR
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 214 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Multicache
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 16-08-2012
Date created: 16-08-2012
Date published: 16-08-2012
Last modification: 21-03-2014
7x Found
1x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
2 visitors
6 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Torch needed  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
W 1944 wzdłuż przepływającej przez Proszowice rezeki Szreniawy powstała osatnia przed Krakowem linia obrony niemieckiej. Każda otoczona pierścieniem okopów, stanowisk broni maszynowej i dział przeciwpancernych. Fortyfikacje wzmocnione zostały polami minowymi, sześciorzędowymi zaporami z drutu kolczastego i rowami przeciwczołgowymi. 17 stycznia 1945 roku, w natarciu na tak umocnione Proszowice zginęło wielu żołnierzy Armii Czerwonej. W kwaterze na Proszowickim cmentarzu pochowano ich 582. W sąsiednim Żębocinie spoczywa ich 27.
Kamienne bunkry i schrony ukryto gdzieś w polach, zaśmiecone i pozarastane trwały w ziemi od dziesięcioleci i tylko nieliczni wiedzieli o ich istnieniu. Sopniowo niszczone zasypywane popadały w całkowite zapomnienie... Przez okres jednego roku pasjonaci historii naszego regionu odkryli około 20 bunkrów i innych obiektów militarnych z czasów II wojny światowej. Mam zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do obejrzenia dwóch z nich. Naszą przygodę zaczynamy w Skansenie na skrzyżowaniu ulic Wiślanej i Wolności w Proszowicach.
Aby dostać się do drugiego (ukrytego) schronu należy rozwiązać małą zagadkę. Należy na tablicy informacyjnej przy bunkrze odszukać ilość dni potrzebnych na budowę - będzie to A. Następnie należy policzyć ilość wszystkich wejść do bunkrów w tym miejscu - będzie to B.
Miejsce ukrycia drugiego bunkra:
(A+B)*3 = C
N 50° 10.8(A-B)'
E 20° 17.7(C-2)'
Współrzędne wskazują wejście do bunkra, ostrożnie może być ślisko. Jest to małe pudełko po kliszy zawierające tylko logbook. Weź latarkę i coś do pisania! 

EDIT: 21.03.2014
Ze względu na brak czasu (matura) tymczasowo jestem zmuszony zawiesić kesza. Po Egzaminach (2 połowa maja) postaram się umieścić skrzynkę w nowym miejscu. Za utrudnienia przepraszam.

 

W 1944 wzdłuż przepływającej przez Proszowice rezeki Szreniawy powstała osatnia przed Krakowem linia obrony niemieckiej. Każda otoczona pierścieniem okopów, stanowisk broni maszynowej i dział przeciwpancernych. Fortyfikacje wzmocnione zostały polami minowymi, sześciorzędowymi zaporami z drutu kolczastego i rowami przeciwczołgowymi. 17 stycznia 1945 roku, w natarciu na tak umocnione Proszowice zginęło wielu żołnierzy Armii Czerwonej. W kwaterze na Proszowickim cmentarzu pochowano ich 582. W sąsiednim Żębocinie spoczywa ich 27. Kamienne bunkry i schrony ukryto gdzieś w polach, zaśmiecone i pozarastane trwały w ziemi od dziesięcioleci i tylko nieliczni wiedzieli o ich istnieniu. Sopniowo niszczone zasypywane popadały w całkowite zapomnienie...
Przez okres jednego roku pasjonaci historii naszego regionu odkryli około 20 bunkrów i innych obiektów militarnych z czasów II wojny światowej. Mam zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do obejrzenia dwóch z nich.
Naszą przygodę zaczynamy w Skansenie na skrzyżowaniu ulic Wiślanej i Wolności w Proszowicach. Aby dostać się do drugiego (ukrytego) schronu należy rozwiązać małą zagadkę.
Należy na tablicy informacyjnej przy bunkrze odszukać ilość dni potrzebnych na budowę - będzie to A. Następnie należy policzyć ilość wszystkich wejść do bunkrów w tym miejscu - będzie to B.

Miejsce ukrycia drugiego bunkra:
(A+B)*3 = C

N 50° 10.8(A-B)'
E 20° 17.7(C-2)'

Współrzędne wskażą wejście do bunkra, ostrożnie może być ślisko. Jest to małe pudełko po kliszy zawierające tylko logbook. Weź latarkę i coś do pisania! 
Współrzędne z ortofotomapy.



Więcej na ten temat na stronie: http://www.gniazdo.net.pl/bunkry/index.php?option=com_content&view=article&id=84:schronywskansenie&catid=78:aktualnosci&Itemid=485

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 31 times, Hits: 5 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2