Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ringstand 58C - OP571A
Powojenne schrony na terenie Proszowic
Właściciel: MatiDR
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 214 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 16-08-2012
Data utworzenia: 16-08-2012
Data opublikowania: 16-08-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 21-03-2014
7x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
2 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
W 1944 wzdłuż przepływającej przez Proszowice rezeki Szreniawy powstała osatnia przed Krakowem linia obrony niemieckiej. Każda otoczona pierścieniem okopów, stanowisk broni maszynowej i dział przeciwpancernych. Fortyfikacje wzmocnione zostały polami minowymi, sześciorzędowymi zaporami z drutu kolczastego i rowami przeciwczołgowymi. 17 stycznia 1945 roku, w natarciu na tak umocnione Proszowice zginęło wielu żołnierzy Armii Czerwonej. W kwaterze na Proszowickim cmentarzu pochowano ich 582. W sąsiednim Żębocinie spoczywa ich 27.
Kamienne bunkry i schrony ukryto gdzieś w polach, zaśmiecone i pozarastane trwały w ziemi od dziesięcioleci i tylko nieliczni wiedzieli o ich istnieniu. Sopniowo niszczone zasypywane popadały w całkowite zapomnienie... Przez okres jednego roku pasjonaci historii naszego regionu odkryli około 20 bunkrów i innych obiektów militarnych z czasów II wojny światowej. Mam zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do obejrzenia dwóch z nich. Naszą przygodę zaczynamy w Skansenie na skrzyżowaniu ulic Wiślanej i Wolności w Proszowicach.
Aby dostać się do drugiego (ukrytego) schronu należy rozwiązać małą zagadkę. Należy na tablicy informacyjnej przy bunkrze odszukać ilość dni potrzebnych na budowę - będzie to A. Następnie należy policzyć ilość wszystkich wejść do bunkrów w tym miejscu - będzie to B.
Miejsce ukrycia drugiego bunkra:
(A+B)*3 = C
N 50° 10.8(A-B)'
E 20° 17.7(C-2)'
Współrzędne wskazują wejście do bunkra, ostrożnie może być ślisko. Jest to małe pudełko po kliszy zawierające tylko logbook. Weź latarkę i coś do pisania! 

EDIT: 21.03.2014
Ze względu na brak czasu (matura) tymczasowo jestem zmuszony zawiesić kesza. Po Egzaminach (2 połowa maja) postaram się umieścić skrzynkę w nowym miejscu. Za utrudnienia przepraszam.

 

W 1944 wzdłuż przepływającej przez Proszowice rezeki Szreniawy powstała osatnia przed Krakowem linia obrony niemieckiej. Każda otoczona pierścieniem okopów, stanowisk broni maszynowej i dział przeciwpancernych. Fortyfikacje wzmocnione zostały polami minowymi, sześciorzędowymi zaporami z drutu kolczastego i rowami przeciwczołgowymi. 17 stycznia 1945 roku, w natarciu na tak umocnione Proszowice zginęło wielu żołnierzy Armii Czerwonej. W kwaterze na Proszowickim cmentarzu pochowano ich 582. W sąsiednim Żębocinie spoczywa ich 27. Kamienne bunkry i schrony ukryto gdzieś w polach, zaśmiecone i pozarastane trwały w ziemi od dziesięcioleci i tylko nieliczni wiedzieli o ich istnieniu. Sopniowo niszczone zasypywane popadały w całkowite zapomnienie...
Przez okres jednego roku pasjonaci historii naszego regionu odkryli około 20 bunkrów i innych obiektów militarnych z czasów II wojny światowej. Mam zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do obejrzenia dwóch z nich.
Naszą przygodę zaczynamy w Skansenie na skrzyżowaniu ulic Wiślanej i Wolności w Proszowicach. Aby dostać się do drugiego (ukrytego) schronu należy rozwiązać małą zagadkę.
Należy na tablicy informacyjnej przy bunkrze odszukać ilość dni potrzebnych na budowę - będzie to A. Następnie należy policzyć ilość wszystkich wejść do bunkrów w tym miejscu - będzie to B.

Miejsce ukrycia drugiego bunkra:
(A+B)*3 = C

N 50° 10.8(A-B)'
E 20° 17.7(C-2)'

Współrzędne wskażą wejście do bunkra, ostrożnie może być ślisko. Jest to małe pudełko po kliszy zawierające tylko logbook. Weź latarkę i coś do pisania! 
Współrzędne z ortofotomapy.



Więcej na ten temat na stronie: http://www.gniazdo.net.pl/bunkry/index.php?option=com_content&view=article&id=84:schronywskansenie&catid=78:aktualnosci&Itemid=485

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 31 razy, trafień: 5 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2