Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Rawska Ósemka #1 - Babsk - OP4E95
Rezerwat przyrody BABSK
Owner: daroo88
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 141 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 03-05-2012
Date created: 03-05-2012
Date published: 03-05-2012
Last modification: 26-11-2018
55x Found
0x Not found
4 notes
watchers 3 watchers
77 visitors
42 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: meteor2017, Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Turystyczny szlak Rawskiej Ósemki rozpoczynamy w miejscowości Babsk. Będąc tu warto zobaczyć:

 

1. Zespół dworski z pocz. XIX w. (empirowy dwór, spichlerz, wozownia, stajnia, karczma, park krajobrazowy okalający dwór).

Dwór w Babsku usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu w rozległym parku rozciągającym się na północny zachód od drogi do Rawy Mazowieckiej. Sam dwór jest parterowy z piętrowym szerokim ryzalitem w części środkowej. Zakomponowanie tego właśnie elementu decyduje o szczególnym wyrazie plastycznym budowli. W pobliżu dworu znajdują się zabudowania gospodarcze o równie ciekawej architekturze, z których na uwagę zasługuje szczególnie spichlerz o ścianach rozczłonowanych ślepymi arkadami i niewielkimi prostokątnymi okienkami i potężnym portykiem. We frontonie znajduje się data 1833 r., oznaczająca prawdopodobnie koniec prac budowlanych w majątku.

 

 

2. Rezerwat przyrody „Babsk”.

Rezerwat istnieje od 1958 roku i zajmuje ponad dziesięciohektarową powierzchnię. Rosną tam głównie dęby szypułkowe w wieku 100-160 lat, które w obwodzie osiągają 2 metry oraz lipy drobnolistne (obwód 100-140 cm). Ponadto występują graby, sosny i brzozy.

Bogactwo szaty roślinnej występującej na terenie rezerwatu to: 103 gatunki roslin naczyniowych oraz 8 gatunkow mchów a także 215 gatunków grzybów makrosporowych.

 W rezerwacie spotkać można m.in. zające, sarny, dziki, lisy, bociany, dzikie kaczki oraz liczne inne gatunki drobnych ssaków (ryjówkii, jeże i in.) i ptaków (dzięcioły, kukułki), a także gady (jszczurki, zaskrońce) i płazy (żaby, traszki i ropuchy). Przepływająca przez rezerwat rzeczka, będąca dopływem Białki, stanowi środowisko życia dla drobnych ryb, a jej bliskość umożliwia życie i rozwój licznych gatunków owadów oraz wspomnianych płazów.

 

 

3. Kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego

Cennym zabytkiem w Babsku jest kościół parafialny pw. św. Antoniego z Padwy. Klasycystyczna jednonawowa świątynia otoczona jest murem z czterema kaplicami i dzwonnicą. Nawa kościoła zbudowana została na planie prostokąta. Prezbiterium jest nieco węższe, kwadratowe. Świątynia została zbudowana z inicjatywy ówczesnych właścicieli Babska – podkomorzego warszawskiego Józefa Okęckiego i jego małżonki Franciszki z Rudzkich - w latach 1803-1809.

 

 

4. Zabytkowy grobowiec Konstancji Gładkowskiej, muzy i wielkiej miłości Fryderyka Chopina

Miejscowy cmentarz parafialny założony został na początku XIX wieku. Położony jest w niedalekiej odległości od kościoła, obok alei otoczonej starymi lipami (ponad stuletnimi). Cmentarz zajmuje niewielką powierzchnię, otoczony jest murem z kamienia, zasadzony starodrzewem. Na cmentarzu zachowało się kilka starych nagrobków min. jeden z najstarszych, znajdujący się tuż przy skrzyżowaniu alejek, murowany czworobok z napisem: „Tu spoczywają zwłoki Jana Gołygowskiego, który żył lat 62, zmarł 18 października 1842 r., pozostała żona z dziećmi sta…pomnik”. Obiektem szczególnie godnym zobaczenia jest również zabytkowy grobowiec Konstancji Gładkowskiej (z domu Grabowskiej) - młodzieńczej miłości Fryderyka Chopina.

 

 

************************************************************************************************************************************************************

Skrzynka ukryta jest w Rezerwacie przyrody "Babsk". Współrzędne doprowadzą Was do złamanego dębu - tam szukajcie

Na pierwszych 3 znalazców czekają certyfikaty – puzzle. Jeśli uda Ci się zdobyć wszystkie 20 szt. certyfikatów to możesz z nich ułożyć mapę Szlaku Rawskiej  Ósemki (w dwóch skrzynkach nie ma certyfikatów, są one istniejące od dawna a tylko włączone do szlaku: Rawa Mazowiecka i Sierzchowy).

 

W skrzynce możecie spotkać jedną z TABLIC WSPÓŁRZĘDNYCH – koniecznych do odnalezienia skrzynki bonusowej.

UWAGA:

1. Tablica Współrzędnych nie jest na wymianę.

2. Aby odnaleźć skrzynkę Rawska Ósemka - START należy znaleźć 2 różne tablice (długość i szerokość geograficzną) i spisać współrzędne.

3. Tablice można przenosić lecz tylko w obrębie skrzynek wchodzących w skład Rawskiej Ósemki.

4. Istnieją po 2 szt. Tablic długości i szerokości geograficznej.

************************************************************************************************************************************************************

 

Po zwiedzeniu Babska ruszamy w dalszą drogę. Następnym przystankiem jest wieś Kurzeszyn.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Kościół
Interesting place --- Grobowiec Konstancji Gładkowskiej
Interesting place --- Dwór
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Złamany dąb
Log entries: Found 55x Not found 0x Note 4x All entries