Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
GRODZISKO - OJCÓW - OP4974
Właściciel: Dallas
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 374 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-12-2012
Data utworzenia: 03-03-2012
Data opublikowania: 31-12-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 13-08-2023
75x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 6 obserwatorów
165 odwiedzających
60 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
28 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Agatha, Aikido, atena.pl, bamba, Bartek111, Borówka, bueno&team, Chochlik., desiek, Duch Miasta, Entetee, evolutionum, KT & SL, LeMarii, lusitata, Łza+Ela+Lenka (drużyna MTB), Nannette, norbinorek, rafał+magda, rubin, rysieks, Serengeti, Stare Wredne Małżeństwo, tas_cc, Tris, uhuhu, unieski, unkas
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W połowie drogi między Ojcowem a Pieskową Skałą znajduje się Grodzisko. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc Ojcowskiego Parku Narodowego. Zachowały się tam średniowieczne wały obronne z fosą oraz fragmenty murów zamku.

Początki Grodziska sięgają czasów księcia śląskiego Henryka Brodatego. Z myślą o zjednoczeniu Królestwa wzniósł on w połowie XIII w. gród warowny na jurajskiej skale, ale zniszczył go Konrad Mazowiecki w czasie walk o tron krakowski. W 1257 r. przeniosły się tu z Zawichostu siostry klaryski, chroniąc się przed  najazdami tatarskimi i litewskimi. Klasztor ich stał się świadkiem świętości klaryski i księżny – bł. Salomei Piastówny – siostry Leszka Białego i wdowy po Kolomanie, królu halickim. Tu żyła i umarła w opinii świętości. Klaryski przeniosły się do Krakowa kilkadziesiąt lat po jej śmierci, a Grodzisko na trzy stulecia opustoszało.

 

grodzisko

 

W 1642 r. z fundacji sióstr powstała nowa kaplica Najświętszej Maryi Panny. W 1672 r. Salomea ogłoszona została błogosławioną. W drugiej poł. XVII w.  powstał okazały kompleks architektoniczny. Jego twórcą był  spowiednik klarysek, profesor i rektor Akademii Krakowskiej ks. Sebastian Piskorski. W obrębie Pustelni bł. Salomei znajduje się: kościół Wniebowzięcia NMP z Ogrójcem, Kolumna bł. Salomei, trzy sztuczne groty kaplice: Jaskinia św. Marii Magdaleny, Pusty grób Marii i Jaskinia św. Jana Chrzciciela – wszystkie usytuowane w jednym budynku. Można zobaczyć  także zrekonstruowany budynek Pustelni bł. Salomei.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SKRZYNEK

DOJAZD:

Autem: od strony Skały pod samo grodzisko wg drogowskazów.

Pieszo: 2 trasami (szlak) od drogi Ojców - Pieskowa Skała.

DOSTĘPNOŚĆ:

W związku z remontem ogrodzenia, nie ma obu furt wejściowych. W związku z tym Grodzisko jest dostępne całodobowo. Sytuacja może się za kilka tygodni/miesięcy zmienić. Wtedy będzie otwarte pewnie tylko w czasie nabożeństw. 

Link PARAFIA

 

Skrzynka nie ma atrybutu niebiezpieczna, jednak należy uważać, gdyż skała i ścieżki są dość śliskie zwłaszcza zimą. Dojście do skrzynki jest względnie bezpieczne aby podejmować z dziećmi, mimo to, zwiedzając zachowaj ostrożność, grodzisko umiejscowione jest na 25 metrowej skale!!!

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła. Minimalny rozmiar to półlitrowy szczelny pojemnik lub klipsiak.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
W6