Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SAD Poręby Dymarskie - OP44B1
Szlak Architektury Drewnianej, Kościół w Porębach Dymarskich
Właściciel: pierow
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 193 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:02 h    Długość trasy: 0.01 km
Data ukrycia: 19-11-2011
Data utworzenia: 19-11-2011
Data opublikowania: 19-11-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 19-11-2011
37x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
37 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wojciecha w Porębach Dymarskich pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Należy do największych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce. Pierwotnie przez ponad 300 lat stał w pobliskim Cmolasie. W 1979 roku został przeniesiony kilka kilometrów dalej, właśnie do Poręb i tu odbudowany.

Był trzecim kościołem parafialnym w Cmolasie. (Pierwszy miał ulec pożarowi w 1529 roku, drugi – spłonąć w czasie potopu szwedzkiego w 1656 roku.). Został wzniesiony w latach 1656 – 1660 staraniem ówczesnego proboszcza Kaspra Snopkiewicza, co potwierdzały jego inicjały "X GS PC DM" (ksiądz Gasparus Snopkiewicz parochus Cmolasensis decanus Mielesensis) wyryte obok daty „1660” na podprożu głównego portalu. Wyposażenie tegoż kościoła przypadło jednak głównie na okres jego następcy, ks. Grzegorza Mrzygłockiego, którego podobizna widnieje na obrazie św. Grzegorza. Kościół został konsekrowany w 1674 roku przez sufragana krakowskiego Mikołaja Oborskiego. Kościół nakrywają wyniosłe i strome dachy, a szczególny akcent stanowi wieża - dzwonnica dodana w 1735 roku, o namiotowym, łamanym hełmie. Kościół był rozbudowany przed 1735 rokiem, a odnawiany w latach 1857 i 1900-1902.

Wnętrze zawiera bogate figuralne malowidła ścienne (polichromię) z II połowy XVII wieku: na ścianie północnej widoczne są sceny: Zwiastowanie, Nawiedzenie św. Elżbiety, Boże Narodzenie, Pokłon Trzech Króli; na południowej: Chrzest Chrystusa, postacie św. Piotra i św. Pawła. Ołtarz główny z II poł. XVII w. jest trójdzielny, część środkowa – ujęta dwiema parami kolumn wspierających fragmenty belkowania, pola boczne są ujęte kolumnami i uchami z ornamentów małżowinowo-chrząstkowych. W uchach znajdują się współczesne ołtarzowi rzeźby św. Mikołaja i nierozpoznanego biskupa, w zwieńczeniu anioły. W polu głównym obrazy: Matka Boska z Dzieciątkiem adorowana przez św. Stanisława i Wojciecha, na zasuwie Chrystus na krzyżu z 1874 roku.

Gdzie jest kesz?

Przyczepiona magnesem mikro skrzynka znajduje się poza kościołem i jego ogrodzeniem. Kordy wskazują parking przed kościołem.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół w Porębach Dymarskich
Szlak Architektury Drewnianej
Lepszej podpowiedzi nie trzeba...