Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
most na paklicy - OP4262
Właściciel: ladriohim
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 51 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-10-2011
Data utworzenia: 16-10-2011
Data opublikowania: 16-10-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 25-02-2024
25x znaleziona
4x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 4 obserwatorów
25 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Ta historia rozegrała się dawno, dawno temu w czasach gdy na zamku w Międzyrzeczu mieszkała przepiękna księżniczka Lica wraz ze swym ojcem księciem Julianem. Wiodła ona spokojne i ciche życie. Cieszyła się szczęściem swych poddanych i z radością przyglądała się ich dobrobytowi. Jej spokój zburzyły jednak pewnego dnia straszne wieści. Posłaniec przyniósł wiadomość o grasującym w pobliskim lesie ogromnym  niedźwiedziu, który wprowadzał chaos i strach w życie mieszkańców Międzyrzecza. Porywał on i pożerał dzieci a chłopów, którzy próbowali z nim walczyć również spotykała śmierć.

Licy niezwykle leżało na sercu dobro mieszkańców i starała się troszczyć o ich los. Postanowiła więc rozesłać listy do wszystkich pobliskich miast z prośbą o przybycie najodważniejszych mężów. Mieli oni stoczyć walkę z niedźwiedziem a jako nagrodę za zabicie go, Lica postanowiła ofiarować własną rękę. Wielu wspaniałych rycerzy z najdalszych nawet krain odpowiedziało na wezwanie białogłowy i stawiło się o wyznaczonej porze, by stoczyć walkę z potworem z lasu. Królewna była pełna nadziei i wierzyła, że któryś z wojowników pobije bestię. Czas jednak mijał a niedźwiedź wciąż grasował w lesie. Kawalerowie odchodzili pobici i bezbronni. Niejeden z nich nie powrócił z wyprawy przeciwko niedźwiedziowi, a nieliczni którzy uszli z życiem, przerażeni uciekali z Międzyrzecza.

Pewnego jesiennego dnia los jednak uśmiechnął się do księżniczki. Do grodu przybył bowiem Pak. Syn jednego z najbogatszych książąt śląskich. Był on niezwykle odważnym wojem, o którym jeszcze za jego życia krążył legendy. Lica wiedziała, że jest to niezwykły mężczyzna i wierzyła, że to właśnie on zabije bestię. Pak przebywał na dworze księcia Juliana ponad miesiąc przygotowując się do spotkania z niedźwiedziem. Między nim a Licą nawiązała się przyjaźń. Królewna czuła się bardzo szczęśliwa, nigdy bowiem nie miała prawdziwego przyjaciela. Gdy nadszedł wreszcie dzień wyprawy, Pak pożegnał się z Licą obiecując jej, że ujrzy go wieczorem i otrzyma w darze futro bestii. Białogłowa czym prędzej pobiegła na wierzę, z której cały dzień wypatrywała powrotu wielkiego woja. Jak wielkie było jej zadziwienie, gdy nie pojawił się on przez cały najbliższy tydzień. Pewnego dnia wyprawa powróciła, jednak wśród jej członków nie było Paka. Książę zginął bowiem podczas spotkania z niedźwiedziem. Lica w rozpaczy rzuciła się z najwyższej wierzy zamku wprost do pobliskiej rzeki. Na cześć wielkiego woja i pięknej księżniczki rzekę nazwano Paklica. Po dziś dzień na moście, pod którym przepływa Paklica wyrzeźbiona jest postać niedźwiedzia.

Jerzy Daszkiewicz

Choć to tylko jedna z historii o niedźwiedziu znad Paklicy to mity i legendy o tym moście i wyrzeźbionego na nim niedźwiedzia są wciąż żywe w opowiadaniach Międzyrzeckich.

Nas interesuje coś co jest w pobliżu mostu, jakieś 2 metry z nurtem rzeki znajdziesz koniec ogrodzenia i dziura obok ściętego drzewa tam szukaj.

wyposażenie kesza

tylko logbook

Proszę o uważanie przy podejmowaniu kesza ostatni został skradzony ...

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
most