Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Denkmarplatz - OP3DA3
Targ Drzewny
Właściciel: MarcoPolo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 152 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 0.10 km
Data ukrycia: 21-08-2011
Data utworzenia: 21-08-2011
Data opublikowania: 21-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 11-01-2016
43x znaleziona
3x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 2 obserwatorów
11 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: marass1111, wolny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Skrzynka niebezpieczna  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W XIX wieku w Chojnicach wielkim przekształceniom uległo Przedmieście Człuchowskie, położone po zachodniej stronie murów miejskich. W 1835 roku został wytyczony plac, który stał się podstawą nowego planu zabudowy. Nie od razu jednak plac Jagielloński uzyskał obecny kształt. W 1881 roku ostatecznie likwidacji uległ tzw. Staw Wołowy i nawierzchnia została wybrukowana. Prusacy wznieśli tu pomnik ku czci poległych w wojnie francusko - pruskiej, pomnik Fryderyka Wielkiego oraz żeliwny wodotrysk, a plac uzyskał oficjalną nazwę Denkmalplatz, choć mieszkańcy używali nazwy Targ Drzewny. W roku 1882 wybudowano późnoklasycystyczny dom pod nr 11, który wypełnia węższą, południową pierzeję placu (na zdjęciu). Budynek o ośmiobocznej fasadzie, z podziałem pilastrowym na piętrze i boniowaniem w przyziemiu, gzymsem konsolkowym oraz prostą attyką nad częścią środkową, jest jednym z najładniejszych w tej dzielnicy Chojnic. Właścicielem był kupiec Arnold Wend, w latach 20. budynek należał do Gustawa Broeckera, a w 1936 jako właściciel występuje Bettyna. Od początku na parterze znajdowała się restauracja. Po ostatniej wojnie lokal prowadziła spółdzielnia "Społem"- nazwy zmieniały się: "Jadłodajnia", "Ludowa", "Kolorowa". Obecnie jest tam sklep spożywczy. Architektoniczne walory mają też inne domy przy pl. Jagiellońskim, powstałe na przełomie wieków, np. eklektyczne kamienice nr 6 i 7 o podziałach pilastrowych i dekoracji stiukowej o motywach antycznych. Ciekawostką z dziejów tego placu jest, iż ze względu na bliskość sądu mieszkali przy nim prawnicy. Dom nr 6 w 1903 r. wybudował adwokat Max Appelbaum według projektu Teodora Walla. Właścicielem domu nr 7 (zbudowany 1897) byt adwokat (później notariusz) Georg Maschke, a w okresie międzywojennym adwokat i notariusz Wiktor Gierszewski. Po sąsiedzku w domu nr 8 mieszkał notariusz dr Max Vogel, od niego zaś w 1919 r. kupił nieruchomość adw. Feliks Kopicki, zasłużony działacz niepodległościowy. Po wojnie w tym domu mieszkał również znany społecznik, kustosz Julian Rydzkowski; tym dwóm działaczom poświęcona jest tablica pamiątkowa na ścianie frontowej. Z książki adresowej z 1937 r. dowiedzieć się można, iż przy placu mieszkali adwokaci Hipolit Krzyżański, Otto Słapa, Alfred Szulc, notariusze Bronisław De Morże Czernic i Mieczysław Radwański, a także prywatni doradcy prawni. Wyremontowany niedawno dom nr 4 powstał w 1906 r. według projektu Paula Wiese, a inwestorem byt kupiec Michał Szyszka, który posiadał również sąsiednią kamienicę (pl. Jagielloński 5 - Batorego 2). Jego spadkobierca Alfred Szyszke zasłynął jako rzutki przedsiębiorca, właściciel firmy Młyny Ogorzelińskie. Plac potocznie długo był nazywany "świńskim rynkiem", gdyż odbywały się tu przed i po wojnie targi zwierząt gospodarskich, a potem od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych dwa razy w tygodniu plac zamieniał się w główne targowisko miejskie. Pełnił również rolę dworca PKS.

Tekst powyższy pochodzi z rozdziału "Na Człuchowskim Przedmieściu" książki Kazimierza Ostrowskiego "Zabytki Chojnic".

Kolumna Zwycięstwa na Placu Pamięci, obecnie Jagiellońskim;
pomnik upamiętniajacy poległych w wojnie
francusko-pruskiej w l. 1870/71, odsłonięty 12. VI. 1881 r.
fotografia z około 1915 r.

 *-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Skrzynka została ukryta na terenie placu, więc nie ma potrzeby na jego opuszczanie. Dla oczu przechodniów jest niewidoczna. Współrzędne nie wskazują samego miejsca ukrycia skrzynki, a plac, na którym została ona ukryta. Zadanie jest splotem łamigłówek, które trzeba rozwiązać. Ale do rzeczy. Całość została podzielona na 3 etapy, z czego 2 do wykonania w domu, a ostatni w terenie.

 

ETAP I

Komputer będzie tu nieodzownym narzędziem. Otwórz spoilery, które stanowią fragmenty podpowiedzi.

  • spoiler 1 – ten powie ci gdzie
  • spoiler 2 – ten powie jak
  • spoiler 3 – po tym przejdziesz
  • spoiler 4 – tego szukasz

 O!, a cóż to takiego. Każdy spoiler to zakodowana informacja. Rozkodujesz ją w II etapie. Teraz przygotuj sobie tabelkę  o wymiarach 12 wierszy x 25 kolumn, lub skorzystaj z tej załączonej poniżej. W takiej formie jak ta podana niżej. Potrzebna będzie do zadania w terenie.

ETAP II

Dalej siedzimy spokojnie w domu. Jak wcześniej zauważyłeś spoilery to informacja zapisana w formie obrazów QR-code. Co i jak odczytać dowiesz się z menu strony internetowej naszego serwisu (lewy panel nawigacyjny, na samym dole jest link do strony). Potrzebny jest teraz aparat telefoniczny. No taki trochę lepszej generacji, czyli komórkowy z fotopstryczkiem. Stary tarczowy na pewno się nie przyda :). Za jego pomocą uzyskasz adres internetowy do poszczególnych podpowiedzi. I tak spoilery 1 i 2 zawierają informację do zadania w terenie – oczywiście słowną i tu potrzebna będzie tabela, która przygotowałeś sobie do zabawy w terenie – co i jak dowiesz się w III etapie opisu. Natomiast spoilery 3 i 4 zaprowadzą Cię do fotograficznych podpowiedzi, które ułatwią odszukanie miejsca ukrycia skrzynki. Są to znaki, a właściwie pewne fragmenty większej całości, które trzeba odszukać, a prowadzą one do skrzynki.

 

ETAP III

Skoro już posiadasz wszystkie dane jakie dostępne były w cyberprzestrzeni to wracamy do rzeczywistości. Czas wybrać się w teren i wykonać ostatnie zadanie, które doprowadzi Cię do skarbu. Na placu stoi pomnik, taki wysoki z orłem widać go na załączonych zdjęciach do opisu. U jego podstawy znajdziesz dwie tablice o jednakowej treści. Tekst ten stanowi dane do klucza treści podpowiedzi ze spoilerów nr 1 i 2. Wpisz ten tekst do sporządzonej tabelki pomijając spacje (odstępy). Teraz możesz odczytać zakodowane wiadomości – szukane litery odczytuj w/g formy wiersz -> kolumna. Poprawność swojego zapisu możesz sprawdzić wg zamieszczonego rozwiązania:

 | 2.11 | 9.14 | 11.3 | 3.14 | 2.16 |   =  ORZEŁ

Mając już wszystkie informacje w formie rozkodowanej udajemy się na poszukiwanie skrzynki. To ta najciekawsza część tego zadania, a i cel Twojej mozolnej pracy. No tak, a gdzie tu są współrzędne. A tak właściwie czy są one Tobie potrzebne skoro skrzynka jest na tym placu i nie trzeba go opuszczać by ją znaleźć. Teraz poruszaj się wzdłuż budynków i spoglądaj pod nogi szukając jednego ze znaków jakie pokazauje spoiler. Jeśli go znalazłeś to spoglądając w kierunku pomnika orła powinieneś odszukać charakterystyczną literkę „G” – wielkości zaprawdę malutkiej - 20 gr. To znaczy,  że dotarłeś do właściwego miejsca (nie jest to oczywiście konieczne, ale ułatwi zadanie). Teraz spójrz w przeciwnym kierunku i odszukaj element z kolejnym znakiem – tu posiłkuj się podpowiedziami słownymi. Jesteś u samego celu – brawo. Teraz ostrożnie - tu gdzie jesteś miejsce ruchliwe (pełno mugoli w koło i w oknach, a i za krzaków też spoglądają). Uwaga miejsce może być bardzo niebezpieczne, a w szczególności gdy pogada jest deszczowo – burzowa. Delikatnie podejmij skrzyneczkę. Jest niewielkich rozmiarów, ale dłoń zajmie całą. Po dokonaniu wpisu odłóż w miejsce ukrycia.

Prawda, że zadanie nie było aż takie trudne, a GPS pozostał w domu i sobie odpoczywał.

 

Skrzynka nietypowa, choć z nutką quizową  - powodzenia w poszukiwaniach.

 

Reaktywacja 31.08.2012r.

Obrazki/zdjęcia
tabelka
S-1
S-2
S-3
S-4
Tam tablica
Kamienice 1
Kamienice 2
Kamienice 3
Tablica pamiątkowa na kamienicy
Kamienice 4