Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Opactwo Melk - OP3CB0
Właściciel: r00t7
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 247 m n.p.m.
 Województwo: Austria > Niederösterreich
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-08-2011
Data utworzenia: 08-08-2011
Data opublikowania: 08-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 10-08-2011
6x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
11 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Opactwo Benedyktynów w Melku - opactwo założone i do dziś należące do zakonu benedyktynów.

Opactwo powstało w średniowieczu, na miejscu wcześniejszej fortyfikacji. Niewielką część tych budowli obronnych wkomponowano w zespół klasztorny, czego przykładem jest wieża Babengergów. W XV w. tutejsi zakonnicy zainicjowali reformy w obrębie zakonu benedyktyńskiego, głosząc powrót do pierwotnej doktryny św. Benedykta i zyskując uznanie władz kościelnych, czego wyrazem było m.in. uznanie organizacji wspólnoty w Melku za wzorcową przez papieża Urbana VIII. Klasztor i kościół pw. św. Piotra i św. Pawła poddano gruntownej barokizacji i rozbudowie w XVIII w., w konsekwencji powstał jeden z największych barokowych zespołów sakralnych w Europie i najpiękniejszy [1] przykład baroku w Austrii. Inicjatorem tej rozbudowy był opat Berthold Dietmayr.

Do głównych obiektów klasztoru należą:

  • Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła zbudowany na fundamentach średniowiecznego przez Jakoba Prandtauera, zdobiony freskami, autorem których jest Johann Michael Rottmayr. W kryptach świątyni są groby Babengergów.
  • Biblioteka z freskami autorstwa Paula Trogera, gromadząca księgozbiór około 100 tysięcy ksiąg, w tym 1200 rękopisów średniowiecznych.
  • Muzeum sztuki i dziejów klasztoru
Z tarasu widokowego położonego w parku klasztornym rozciąga się piekny widok na Dunaj i położone niżej miasteczka.

Trochę o mieście Melk:

Melk po raz pierwszy został wymieniony w źródłach w roku 831 jako Medilica. Pod nazwą Medelike wzmiankowany jest też w "Pieśni o Nibelungach".

Leopold I Babenberg, margrabia austriacki po otrzymaniu tych terenów w 976 r. właśnie w zamku w Melku urządził swoją rezydencję. Jego następcy wzbogacali ją o dalsze kosztowności i relikwie.

26 maja 1055 na zamku zmarł Wojciech Zwycięski, margrabia Austrii. W 1089 r. założono tu klasztor benedyktynów, których margrabia Leopold II z Babenbergów sprowadził z Lambach i wzgórze nieprzerwanie po dzień dzisiejszy należy do zakonu. Już w XII wieku istniała przyklasztorna szkoła, a w bibliotece gromadzono cenne manuskrypty.

W 1227 miasto uzyskało prawo urządzania jarmarków. W XV wieku opactwo było głównym ośrodkiem średniowiecznych reform w chrześcijaństwie i utrzymywało ścisłe kontakty z myślicielami z uniwersytetu w Wiedniu.

Od 1944 r. aż do ewakuacji 15 kwietnia 1945 na terenach Kasyna barona von Birago obóz koncentracyjny Melk, filię obozu w Mauthausen.

DOJAZD:

Miasto leży bezpośrednio przy tzw. autostradzie zachodniej (Westautobahn). Dojazd z Wiednia zajmuje około 45 min (około 80 km piękną równą autostradą;)) i linii kolejowej biegnącej wzdłuż Dunaju. Przez Dunaj przerzucony jest most, a w jednej z odnóg rzeki znajduje się przystań statków wycieczkowych, można popłynąć do Wiednia, do Bratysławy i jeszcze w kilka miejsc.

SKRZYNKA:

Tradycyjniak na kordach.

Skrzynka znajduje się przy zejściu na teren opactwa, skąd rozciąga się piękny widok na położone w dole zabudowania klasztorne. Uważnie się rozejrzyj czy nikogo nie ma w pobliżu żeby nie spalić kesza.

Najpierw zlokalizuj wzrokiem, później dopiero podejmuj. ;)

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- tutaj spokojnie zaparkujesz samochód i udasz się na zwiedzanie opactwa, po drodze zgarniając keszyka.

Parking darmowy, przy samym zejściu do Opactwa znajduje się miejsce dla niepełnosprawnych, a zaraz obok zjazd dla wózków na teren opactwa.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Opactwo
brama wejściowa
pałacyk w parku klasztornym
z murów katedry
z parkingu
zejście do opactwa
kogut wiatrów ;)
gdzieś tam....
.... oo tu !
Wpisy do logu: znaleziona 6x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria