Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[mlk-19] 20 złotych - OP3B3C
Park zamkowy w Cieszynie
Owner: mlekorlz
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 281 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 24-07-2011
Date created: 24-07-2011
Date published: 24-07-2011
Last modification: 11-07-2013
52x Found
7x Not found
5 notes
watchers 2 watchers
6 visitors
30 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Rotunda romańska w Cieszynie jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Ziemi Cieszyńskiej. Powstała na przełomie XI i XII wieku, przez szereg stuleci była kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Mikołaja. Zbudowana z kamienia łupanego i ciosów wapiennych, zaś sklepienia wykonane są z łupków kamiennych. Do nawy na planie koła przystaje od wschodu, oddzielona od niej trzema schodkami półkolista absyda. Średnica nawy mierzy 6,4 m, wysokość od podstawy sklepienia 11,3 m.
W zachodniej części nawy zrekonstruowana empora wsparta na trzech arkadach kolumnowych. Schody na emporę biegną wewnątrz muru rotundy. Z drugiej strony empory znajduje się zamurowany obecnie portal romański prowadzący kiedyś do palatium - mieszkania dowódcy grodu. Rotunda jako jedyna murowana budowla służyła najprawdopodobniej za najważniejszy punkt oporu na wypadek wojny.

    Początkowo rotunda spełniała funkcję ośrodka administracji kościelnej cieszyńskiej kasztelanii oraz była kościołem parafialnym (do czasu zbudowania kościoła parafialnego Marii Magdaleny w XIV wieku była jedyną świątynią Cieszyna). W późniejszym okresie spełniała role kaplicy przyzamkowej. Według jednej
z hipotez rotunda użytkowana była także jako kaplica grodowa, a przy niej znajdował się najstarszy cmentarz parafialny Cieszyna, gdzie chowano naczelników kasztelanii i członków ich rodzin oraz rycerzy. Używany był do powstania miasta lokacyjnego (1260 r.), kiedy to założono nowy cmentarz w miejscu dzisiejszego placu Teatralnego.

    Rotundę przebudowano w XIV wieku. Podwyższono wówczas poziom wnętrza i położono posadzkę. W czasie pożaru w 1484 roku budowla uległa częściowemu zniszczeniu. W latach 1839-1840 została do połowy zasypana ziemią i przebudowana wg projektu Józefa Koernhausla na romantyczny pawilon. W latach okupacji hitlerowskiej niemieccy naukowcy zainteresowali się budowlą, odkopali ją do fundamentów i usunęli część przeróbek. Jednak dopiero w latach 1950-1955, po żmudnych zabiegach konserwatorskich, przywrócono rotundzie pierwotny wygląd. Co ciekawe rotunda przetrwała niemal 1000 lat, choć znaczna część budowli na Wzgórzu Zamkowym zbudowanych przez te wszystkie lata była wielokrotnie niszczona i nie zachowała się do dzisiaj. 6 grudnia (św. Mikołaja) każdego roku odbywają się tu nabożeństwa, a czasem, dzięki dobrej akustyce, rotunda jest miejscem, w którym odbywają się różne koncerty.

 

W parku znajduje się wiele atrakcji jak wieża piastowska z której można oglądać panoramę polskiego i czeskiego Cieszyna, stary browar czy "wieża ostatniej obrony"

 

Kordy wskazują okolice rotundy, kesz ukryty w pobliżu, intuicyjnie, na pewno nie zmoknie.

 

A dlaczego "20 złotych"? Spójrzcie na lewą stronę rewersu tego banknotu:)

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Rotunda
Spoiler