Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz Wielowyznaniowy "Strzelba" - OP30EC
obok nieczynnego cmentarza komunalnego
Właściciel: lavinka
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 137 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-01-2011
Data utworzenia: 27-01-2011
Data opublikowania: 30-01-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 11-06-2020
117x znaleziona
3x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 7 obserwatorów
80 odwiedzających
79 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cmentarz wielowyznaniowy był miejscem, gdzie chowano wszystkich tych, którym z różnych względów nie można było pochować na innych cmentarzach miejskich. Chowano tu samobójców i starców z przytułków, w głębi dojrzeć można też wspólną mogiłę sowieckich jeńców wojennych z 1920r. Na cmentarzu odnaleźć można również wspólną mogiłę ofiar hitlerowców z 1941r. Prócz grobów prawosławnych, ewangelickich i mariawickich, znajdują się tu groby żołnierzy radzieckich wyzwalających Skierniewice spod okupacji niemieckiej (w tym czołgistów z czołgu przy dworcu), a także grób żołnierza Armii Krajowej (w północnej części, blisko ogrodzenia). Na cmentarzu pochowanych jest wiele osób, które zginęły tragicznie podczas drugiej wojny światowej. Część grobów, zwłaszcza tych z drewnianymi krzyżami, nie ma w ogóle tabliczek. Znaleźliśmy z Meteorem również kilka grobów powojennych, najmłodszy z lat sześćdziesiątych. Chyba właśnie wówczas cmentarz przestał być użytkowany.

Znajduje się tu również kwatera z I wojny światowej, do chwili obecnej zachował się tylko jeden nagrobek, który staraniem pasjonatów został oczyszczony i postawiony do pionu (info) - to jeden z dwóch grobów znajdujących się najbliżej skrzynki. W okresie 1914-15 w Skierniewicach działały zarówno rosyjskie jak i niemieckie szpitale (jako że Niemcy dwa razy zajmowali miasto), zajmowały one min. szpital garnizonowy (lazaret OP5D03), szkołę przy parku, teatr przy kolei (dawny dworzec OP73C1) i inne budynki. Zmarłych chowano zwykle w pobliżu szpitali, stąd też cmentarze na terenie koszar i obok nich przy cerkwi, także w parku (z parku zwłoki przeniesiono w okresie międzywojennym na cmentarz pod Kamionem OP1AD6). Niewykluczone że kwatera na "Strzelbie" powstała po przeniesieniu szczątków z wcześniejszych miejsc pochówku.

A skąd w ogóle nazwa "Strzelba"? Mieszkańcy podają dwie wersje - że w tym rejonie była stara strzelnica, lub że to od pochówku samobójców, którzy strzelali sobie w głowę.

 

 

Obok starego cmentarza, na początku lat sześćdziesiątych (jeden z najstarszych znalezionych przez nas nagrobków był z 1962 roku) utworzono w sąsiedztwie cmentarz komunalny, który jednak dość szybko zamknięto z powodów sanitarnych. Był zbyt blisko zalewu i groził zatruciem wody. W efekcie jest na nim niewiele grobów, teren jest jednak w miarę uporządkowany. Polecam odwiedzić obydwa cmentarze. Brama do komunalnego znajduje się na jego północnym rogu.

Więcej o skierniewickich cmentarzach można poczytać w TYM artykule.

 

Skrzynka ukryta na rogu cmentarza, z daleka od grobów, w miarę suchym miejscu.

uwaga: Skrzynka jest zarejestrowana w serwisie geocaching.com w związku z czym krety które tu wrzucicie mogą być zabierane za granicę. Mogą też pojawiać się w niej geocoiny i travelbugi, jeśli nie bawicie się na geocaching.com - nie zabierajcie ich, bo można je wrzucać tylko do skrzynek z GC :)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Jeden z krzyży
Odrestaurowany nagrobek z I wojny
Richard Schörnig na niemieckiej liście strat z 1915
spoiler