Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
masakrator92 [05] - Fort Vauban - OP29BC
a właściwie Redita Napoleońska (nie, nie reduta)
Eigenaar: masakrator92
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 18 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 08-07-2010
Gemaakt op: 07-07-2010
Gepubliceerd op: 08-07-2010
Laatste verandering: 08-03-2023
159x Gevonden
2x Niet gevonden
8 Opmerkingen
watchers 12 Volgers
126 x Bekeken
132 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: hauron, Witols
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Zaprojektowana przez gen. Haxo Redita Napoleońska (ówcześnie tytułowy Fort Vauban) wzniesiona została w latach 1811-12. Był to ostatni punkt oporu w postaci kazamatowej baterii artyleryjskiej. Same kazamaty posiadały małe otwory strzelnicze w ścianach czołowych. Na co dzień były to pomieszczenia użytkowe, a w sytuacji wojny, zewnętrzne mury obsypywano wałem ziemnym. Znacznie zwiększało to odporność konstrukcji na ostrzał artyleryjski bez kosztów budowy grubych murów obronnych. Strzelnice armat były wyprowadzane oszalowanymi drewnem tunelami. Obiekt był przebudowywany przynajmniej dwukrotnie w tym samym stuleciu, w którym powstał, a u jego schyłku stracił znaczenie militarne stając się obiektem rekreacji przeznaczonym dla pobliskiej Szkoły Wojennej - był tam tor do gry w kręgle, żeliwna altana, a w fosie grano w tenisa oraz krykieta. Ostatnie modyfikacji miały miejsce w 1942 roku, kiedy dodano żelbetonową pokrywę oraz wieżę obserwacyjną.

Zachęcam do zwiedzania całego zespołu Grodziska w tym ekspozycji "Wehikuł czasu - Człowiek i Pocisk" dostępnej za darmo przez cały rok oraz wystawy interaktywnej "Energia, Niebo i Słońce".

Zaraz skończę przynudzać historią, została jeszcze tylko jedna ważna rzecz - obiekt ten mylnie nazywany jest Redutą Napoleońską. Jeszcze niedawno widząc nazwę "redita" uznałem to za literówkę, której bardzo sprzyja sąsiedztwo dwóch klawiszy. Dziś jednak przekonałem się, że to nie przypadek.

redita – skazamatowana budowla murowana (niekiedy drewniana) stanowiąca rodzaj śródszańca (ośrodka obrony) np. bastionu lub dzieła obronnego (np. fortu poligonalnego). Budowla zwykle kilkukondygnacyjna, założona na planie kolistym, wielobocznym, niekiedy krzyża lub nieregularnym.

reduta – w fortyfikacji nowożytnej niewielkie dzieło polowe, najczęściej zakładane na narysie czworoboku, czasem trapezu, stosowane jako dzieło zewnętrzne twierdzy lub dzieło zabezpieczające roboty oblężnicze. Reduty zwykle wyposażano w działobitnie.

A teraz o keszu:

Koordy wskazują jedynie na redu... przepraszam, na reditę. Mikro z logbookiem ukrywa się w czymś, czym w filmach intruzi mogą bezpiecznie przemieszczać się wewnątrz budynków, z tym że w przypadku redity człowiek się tam nie zmieści. Powodzenia!

Mała podpowiedź: stojąc na ziemii ciężko sięgnąć, ale nie trzeba wdrapywać się na wyższe poziomy, choć rozważam przyszłą transformację w multi, które będzie i tego wymagać.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Redita w dawnych czasach