Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Wokół Poleskiego Parku Narodowego

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. jurasz
Status
Voltooid 1 keer
Score 58.49 punten
Aantal caches 8 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 80% ( Caches)
Soort GeoPath Verkennen
Publicatie datum 11-04-2024
Eigenaar jurasz
Beschrijving GeoPath

Ścieżka zapoznaje z przyrodą ale także z elementami historii Poleskiego Parku Narodowego.

Obejmuje on liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny, znajdujące się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej w polskiej części Polesia. Powierzchnia parku wynosi 9760,2864 ha. Symbolem parku jest żuraw. 

Florę PPN reprezentuje ok. 260 gat. glonów, 130 gat. mszaków (najliczniejsze są torfowce - 13 gat. - mszar nastroszony, skorpionowiec brunatny, oba gat. zagrożone wyginięciem) i ok. 1000 gat. roślin naczyniowych (w tym 107 to gat. rzadkie). 120 gat. to przedstawiciele flory środkowoeuropejskiej. Blisko 140 gat. to rośliny strefy północnej, należy tu wymienić brzozę niską (największa populacja w kraju), wierzba lapońska i borówkolistna. Te trzy gatunki to typowe relikty polodowcowe i jest ich w Parku znacznie więcej m.in. turzyca strunowa i bagienna, gnidosz królewski, bagnica torfowa, rosiczka długolistna, kosaciec syberyjski, lepnica litewska. Relikty atlantyckie (ok. 25 gat.) a między nimi prosienicznik gładki i chroszcz nagołodygowy. W Parku występują również rośliny stepowe (pontyjskie) i górskie. Do tych ostatnich należą: ciemiężca zielona, kosatka kielichowata i storczyk gółka długoostrogowa.

Najciekawszą grupę roślin, jaką są storczyki, w Parku reprezentuje 14 gatunków i 1 podgatunek. Do najrzadszych (po 1 stanowisku) należą obuwik pospolity i buławnik mieczolistny. Niezwykle interesujący jest również fakt występowania na torfowiskach Parku aż 8 gat. roślin mięsożernych. Należą do nich: aldrowanda pęcherzykowata, rosiczka długolistna, r. pośrednia, r. okrągłolistna, r. owalna (mieszaniec), tłustosz pospolity dwubarwny, pływacz zwyczajny, p. średni i p. drobny.

 

Wśród fauny najlepiej zbadaną grupę stanowią ptaki. W Poleskim Parku Narodowym stwierdzono występowanie ok. 200 gatunków ptaków, z których ponad 150 uznano za lęgowe. Spotykamy tu często takie, niemal egzotyczne gatunki, jak czapla biała i nadobna. Licznie występujący bąk ma tu najwyższe zagęszczenie w kraju. Na torfowiskach Parku lęgną się błotniaki łąkowe. Do innych rzadkich, gnieżdżących się tutaj gatunków należy derkacz, dubelt i kaczka podgorzałka. Ptaki te należą do gatunków zagrożonych w skali globalnej, zaś podgorzałka ma w Parku jedne z nielicznych stanowisk w całym regionie. Po latach nieobecności powrócił do Parku bielik, największy nasz ptak drapieżny, prawdopodobnie będący pierwowzorem naszego godła państwowego. Należy wspomnieć również o żurawiu, widniejącym w herbie Poleskiego Parku Narodowego. Jest to największy krajowy ptak (ponad 1m wysokości), tworzący pary na całe życie.

Zwiedzanie Parku odbywać się może wyłącznie po znakowanych szlakach i ścieżkach przyrodniczych (nie schodź z nich!), jedynie od świtu do zmierzchu. Wstęp na ścieżki jest płatny (bilety można kupić także w internecie).

Dostępne ścieżki przyrodnicze w PPN to:

  • Czahary
  • Dąb Dominik
  • Spławy
  • Perehod
  • Obóz Powstańczy
  • Żółwik
  • Mietiułka (rowerowa)

Warto ścieżki pokonywać o różnych porach roku, bo o każdej wyglądają inaczej i prezentują inne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Przed wyprawą polecam zaopatrzyć się w ciekawe i niedrogie materiały informacyjne w Urszulinie (dyrekcja Parku ale także ośrodek ochrony żółwia błotnego) lub Załuczu Starym, gdzie jest również muzeum.

Co do skrzynek, to jeśli znajdują się na obszarze Poleskiego Parku Narodowego to są tam legalnie, a więc za wiedzą i zgodą dyrekcji Parku. Lokalizacja każdej skrzynki została wcześniej zaplanowana, wielkość i sposób ukrycia przemyślane. Jeśli warunki terenowe pozwalają, to nie są to skrzynki mikro, ale większe, regularnie serwisowane, wyposażane w certyfikaty i fanty, także przyrodnicze otrzymywane od Poleskiego Parku Narodowego.

Zapraszam na wyprawy w ten unikatowy rejon naszego kraju!

Caches in GeoPath Wokół Poleskiego Parku Narodowego

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Wokół Poleskiego Parku Narodowego
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 8 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log